Rusça Şimdiki Zaman

Rus dilinde şimdiki zamanı yani Настоящее Время öğreneceğiz. Rusça şimdiki zamanda fiillerin nasıl kullanıldığına detaylı bir şekilde göz atacağız.

Rusça zamanlar konusu hepinizin dikkatle öğrenmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Rus dilinde fiiller 2 halde bulunurlar. Bunlardan birincisi tamamlanmış fiiller ve ikincisi tamamlanmamış fiillerdir. Bu nedenle bir fiili öğrenirken fiilin her iki halini de öğrenmek gerekir.

Rus dilinde şimdiki zamanda cümle oluştururken sadece fiilin tamamlanmamış hali kullanılır. Rusça’da şimdiki zaman cümlelerinde tamamlanmış fiiller asla kullanılmazlar.

Rusça şimdiki zaman 1

Aşağıdaki tabloda okumak fiilinin kişi zamirleri ile şimdiki zamanda ki çekimlerine bakınız.

Rusça Şimdiki Zaman - 2

Hemen aşağıdaki tabloda okumak fiilinin şimdiki zamanda şahıs zamirleri ile nasıl çekime girdiğini inceleyiniz.

Rusça Şimdiki Zaman - 3

Rusçada bakmak ve izlemek fiilleri hemen hemen aynı anlamlarda kullanılır. Aşağıdaki tabloda bakmak fiilinin şimdiki zamanda kullanılan çekimleri gösterilmektedir.

Rusça Şimdiki Zaman - 4

Yine çok sıklıkla kullanılan görmek fiilinin şimdiki zamanda şahıs zamirleri ile birlikte nasıl kullanıldıklarını inceleyelim.

Rusça Şimdiki Zaman - 5

Sevmek fiilini öğrenmek gerekir çünkü hayatınızda çok sık kullanacağınız bir kelimedir. Bu nedenle sevmek fiilinin şimdiki zamanda nasıl çekildiğini aşağıdaki tablodan öğrenelim.

Rusça Şimdiki Zaman - 6

Uyumak kelimesi de günlük hayatta kullandığımız önemli Rusça kelimelerden birisidir. Bu nedenle uyumak fiilinin de öğrenilmesi gerekir. Aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

Rusça Şimdiki Zaman - 7

Eğer bir cümlede iki fiil kullanılması gerekiyorsa o zaman bu iki fiili hangi çekim hallerinde kullanmamız gerekir? Aşağıdaki tabloda bir cümlede iki fiil kullanılıyorsa bu fiillerin hangi hallerde çekime girdikleri gösterilmiştir. Şemamızı dikkatli bir şekilde inceleyiniz.

Rusça Şimdiki Zaman - 8

Görüldüğü gibi iki fiilli cümlelerde birinci fiil çekime uğrarken ikinci fiil hiç çekime uğramadan mastar halinde kullanılmaktadır.

Rusça Şimdiki Zaman - 9

Bu dersin videolu halini isterseniz resmi Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.Verdiğimiz emeğe karşılık beğenilerinizi lütfen bizden esirgemeyin.

Bir cevap yazın