Rusça İsmin Halleri

Rusça ismin hallerini yani ismin çekimlerini tablo olarak hazırladık. Aşağıdaki Rusça padej tablosunda isimlerin çekimlerine göre aldığı ekleri görebilirsiniz.

Rusça padej konusu kafa karıştıran bir konudur. Bu nedenle daha iyi kavramanız için konuyu tablolar halinde göstermeye çalıştık. Aşağıdaki padej çekimlerine bakarak ismin tüm zamanlarda nasıl ekler aldığını görebilirsiniz.

Ayrıca sayfanın en altında Rusça şahıs zamirlerini gösteren bir tablo ekledik. Rusça’da şahıs zamirlerinin çekimi çok önemlidir. Şahıs zamirlerini mutlaka öğrenmeniz gerekir.

1. Yalın Hal – именительный падеж, 2. in Hali – родительный падеж, 3. -E Hali – дательный падеж, 4. i Hali – винительный падеж, 5. ile Hali – творительный падеж, 6. de Hali – предложный падеж

1. Yalın Hal – именительный падеж

2. İN Hali – родительный падеж

3. E Hali – дательный падеж

4. İ Hali – винительный падеж

5. İLE Hali – творительный падеж

6. DE Hali – предложный падеж

Rusça Şahıs Zamirleri Tablosu

Şahıs Zamirleri Çekim Tablosu

3 Yorum

 1. Dilek

  Çoook teşekkür ederim. Hazırlayanın ellerine sağlık!

  Cevap ver
 2. çağlar

  Bu padejlere uzun örnekler verilerek anlatılsa bence daha ögretici olur. Her padeje 25 – 30 arası uzun örnekler içinde öğretilirse memnun oluruz.

  Cevap ver
 3. Eyüp

  Rusça hakkına bulabileceğiniz en iyi kaynaklardan biridir. bu tabloları hazırlayanlara çok teşekkür ederim. Elinize sağlık

  Cevap ver

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.