Rusça İsmin Halleri

Rusça ismin hallerini yani ismin çekimlerini tablo olarak hazırladık. Aşağıdaki Rusça padej tablosunda isimlerin çekimlerine göre aldığı ekleri görebilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerim, Rusça padej tablosuna geçmeden önce bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ücretsiz Rusça ders videolarımı takip etmek için henüz Youtube Rusca Online kanalıma abone olmadıysanız, aşağıdaki resmin üzerine tıklayarak Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Rusça padej konusu kafa karıştıran bir konudur. Bu nedenle daha iyi kavramanız için konuyu tablolar halinde göstermeye çalıştık. Aşağıdaki padej çekimlerine bakarak ismin tüm zamanlarda nasıl ekler aldığını görebilirsiniz.

Ayrıca sayfanın en altında Rusça şahıs zamirlerini gösteren bir tablo ekledik. Rusça’da şahıs zamirlerinin çekimi çok önemlidir. Şahıs zamirlerini mutlaka öğrenmeniz gerekir.

1. Yalın Hal – именительный падеж, 2. in Hali – родительный падеж, 3. -E Hali – дательный падеж, 4. i Hali – винительный падеж, 5. ile Hali – творительный падеж, 6. de Hali – предложный падеж

1. Yalın Hal – именительный падеж

2. İN Hali – родительный падеж

3. E Hali – дательный падеж

4. İ Hali – винительный падеж

5. İLE Hali – творительный падеж

6. DE Hali – предложный падеж

Rusça Şahıs Zamirleri Tablosu

İyelik Zamirleri Çekim TablosuVerdiğimiz emeğe karşılık beğenilerinizi lütfen bizden esirgemeyin.

23 yorum yapılmış “Rusça İsmin Halleri”

  1. Gerçekten çok güzel ve faydalı çalışma olmuş. Yararlaniyorum ben de sizin sayenizde. Emekleriniz için teşekkürler.

  2. Elinize sağlık. Tabloları PDF formatında indirip ders notu gibi kullanmak mümkün olsa çok daha güzel olacak bence. Tekrar teşekkürler.

  3. Bu padejlere uzun örnekler verilerek anlatılsa bence daha ögretici olur. Her padeje 25 – 30 arası uzun örnekler içinde öğretilirse memnun oluruz.

  4. Rusça hakkına bulabileceğiniz en iyi kaynaklardan biridir. bu tabloları hazırlayanlara çok teşekkür ederim. Elinize sağlık

Bir cevap yazın