Rusça Geçmiş Zaman

Rus dilinde geçmiş zaman yani Rusça adıyla Прошедшее Время konusuna hep birlikte değineceğiz. Rusça geçmiş zaman cümleleri nasıl kurulur hep birlikte öğreneceğiz.

Daha önceki bilgilerimizden biliyoruz ki Rus dilinde bir fiilin 2 hali bulunmaktadır. Bir fiil hem bitmiş hemde bitmemiş halde kullanılabilir. Geçmiş zamanda bir fiilin hem bitmiş hali hemde bitmemiş hali kullanılabilir.

Aşağıdaki tabloyu inceleyerek görmek fiilinin bitmiş ve bitmemiş hallerinin geçmiş zamanda şahıs zamirleri ile nasıl çekime girdiklerine bakalım.

Rusça geçmiş zaman 1

Aşağıdaki tabloda Rus dilinde günlük hayatta sıklıkla kullanılan konuşmak fiilinin bitmiş ve bitmemiş hallerinin geçmiş zamandaki çekimlerine bakalım.

Rusça geçmiş zaman 2

Peki bir fiilin geçmiş zamanda hangi halini kullanmamız gerekir? Eğer tekrar eden ve sürekli yapılan bir süreçten söz ediliyorsa o zaman fiilin tamamlanmamış halini kullanıyoruz. Eğer eylem bir kez yapılmış ve bitirilmiş ise o zaman fiilin tamamlanmış halini kullanıyoruz.

Rusça geçmiş zaman 3

Örneğin aşağıdaki okumak fiilini bakalım. Ben bu kitabı okudum  (читал) diye bir cümle kurduğumuzda eğer okumak fiilinin bitmemiş halini kullanırsak o zaman benim bu kitabı halen okuduğumu ve henüz bitirip bitirmediğimi bilmiyoruz demektir.

Ama okudum fiilini tamamlanmış halde kullanıyorsam (прочитал) o zaman anlıyoruz ki ben artık bu kitabı okudum ve okuma eylemini tamamladım. Bu yüzden fiilin tamamlanmış halini kullanıyoruz.

Rusça geçmiş zaman 4

Aşağıdaki fiil örneklerini incelemeye devam ediniz.

Rusça geçmiş zaman 5

Rusça geçmiş zaman 6

Rusça geçmiş zaman 7

Rusça geçmiş zaman 8

Rusça geçmiş zaman 9

Geçmiş zamanda bir yerde bulunmak durumlarını anlatmak için yardımcı fiil yani ”olmak” fiili kullanılır. Aşağıdaki tabloda olmak fiilinin geçmiş zamanda şahıs zamirleri ile nasıl çekime girdiklerine dikkat ediniz.

Rusça geçmiş zaman 10

Rusça geçmiş zaman 11

Rusça geçmiş zaman 12

Yine aşağıdaki tabloda olmak fiilinin olumsuz formunda vurgularının yer değiştirdiğine dikkat ediniz. Eğer vurgunun nerede olduğunu bilmiyorsak kelimeyi doğru bir şekilde telaffuz edemeyiz. Bu nedenle Rus dilinde vurgunun hangi harfin üzerinde olduğunu bilmek son derece önemlidir.

Rusça geçmiş zaman 13

Rusça geçmiş zaman 14

Bu dersin videolu halini isterseniz resmi Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.Verdiğimiz emeğe karşılık beğenilerinizi lütfen bizden esirgemeyin.

Bir cevap yazın