Rusça İsmin DE Hali

Rus dilinde ismin DE hali yani Rusça adıyla Предложный Падеж konusunu bu dersimizin konusu olarak öğrenmiş olacağız. İsmin DE hali nerelerde kullanılır öğrenelim.

Bu dersimizde Rusça Предложный Падеж yani ismin DE halini her birlikte öğreneceğiz. İsmin DE hali hangi durumlarda kullanılır, De halinde isimlerin son ekleri nasıl değişiklikler gösterir tüm bu konuları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Hemen aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi De halinde kullanılan şahıs zamiri çekimlerini ve sahiplik zamiri çekimlerini inceleyelim. Bir şeyin veya bir kişinin hakkında konuşurken ismin DE halinin nasıl kullanıldığına dikkat edin.

Rusça ismin De hali edatlarla oldukça sık bir şekilde kullanılır. Bu nedenle DE halinde kullanılan edatları iyi bir şekilde öğrenmek gerekir. Bu konuya birazdan değineceğiz. Şimdi dilerseniz Rusça ismin De halinde eril isimlerin sonlarına aldıkları eklere şöyle bir göz atalım.

Rusça İsmin DE Hali 2

Şimdi sırada De halinde dişil isimlerim sonlarına aldıkları ekler var. Hemen aşağıdaki şemayı inceleyerek De halinde dişil cins isimlerin sonlarına nasıl ekler aldıklarına dikkat edin.

Rusça İsmin DE Hali 3

Sırada ismin DE halinde orta cins isimlerin sonlarına hani ekleri aldıkları var. Aşağıdaki şemayı dikkatli bir şekilde inceleyerek orta cins isimlerin kelimenin sonlarına nasıl ekler aldıklarını anlamaya çalışınız.

Rusça İsmin DE Hali 4

Son alarak De halinde çoğul kelimelerin eril, dişil ve orta cins olmasına bakılmaksızın son harfleri dikkate alınarak nasıl ekler aldıklarına bakınız.

Rusça İsmin DE Hali 5

Rus dilinde eril, dişil, orta ve çoğul kelimeleri inceledik şimdi sırada De halinin edatlarla birlikte nasıl kullanıldıklarını öğrenmek var. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek isimlerin de halinde edatlarla nasıl kullanıldıklarını öğrenmeye çalışalım.

Hemen aşağıda en çok kullanılan (в, во) edatları ile De halinde kullanılan cümle örneklerine bakalım.

Rusça İsmin DE Hali 6

Şimdi ise (на) edat ile ismin De hali cümle yapılarını inceleyelim.

Rusça İsmin DE Hali 7

Hemen aşağıda  (о, об, обо) edatları ile kurulan cümle kapılarını inceleyelim.

Rusça İsmin DE Hali 8

Son olarak Rusça De halindeki cümle örneklerine bakalım. De halinde isimlerin son eklerinin nasıl değiştiklerine ve edatlarla birlikte nasıl kullanıldıklarına dikkat edelim.

Rusça İsmin DE Hali 9

Rusça İsmin DE Hali 10

Rusça İsmin DE Hali 11

Hemen aşağıdaki tabloda De halinin hem bir yerde yaşamayı ifade ederken nasıl kullanıldığını hem de bir konu hakkında düşünülen düşüncenin nasıl ifade edildiğini görüyoruz.

Rusça İsmin DE Hali 12

Rusça İsmin DE Hali 13

Rusçada De hali bir taşıtla bir yerden bir yere gitme durumlarını ifade etmek içinde kullanılır. Örneğin, uçakla, arabayla veya farklı bir taşıtla bir yerden bir yere yapılan hareket De halinde ve belli edatlar da kullanılarak ifade edilir. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.

Rusça İsmin DE Hali 14

Rusça İsmin DE Hali 15

Rusça İsmin DE Hali 16

Ayrıca Rusçada De hali; bir kişinin hangi konu hakkında konuştuğu veya bir konu hakkında nasıl düşündüğünü öğrenmek içinde  kullanılmaktadır. Hemen aşağıdaki şemaları inceleyiniz.

Rusça İsmin DE Hali 17

Rusça İsmin DE Hali 18

Bu dersin videolu halini isterseniz resmi Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.Verdiğimiz emeğe karşılık beğenilerinizi lütfen bizden esirgemeyin.

2 yorum yapılmış “Rusça İsmin DE Hali”

Bir cevap yazın