Rusça Gelecek Zaman

Rusça gelecek zaman konusunu yani Будущее Время konusunu bu dersimizde detaylı bir şekilde öğreneceğiz. Rus dilinde gelecek zamanda nasıl cümle kurulur öğrenelim.

Rusça gelecek zaman cümlelerinde fiillerin hem bitmiş hali hemde bitmemiş halleri kullanılır. Gelecekte planladığımız ve kesinlikle olacağından emin olduğumuz eylemler için fiilinin bitmiş zaman şeklini kullanıyoruz.

Eğer gelecekte belli bir eylemi belli bir süreç içinde yapacaksak ve süreç belli değilse, tekrar eden süreçlerden meydana gelecekse o zaman fiilin bitmemiş formunu kullanıyoruz.

Rusça Gelecek Zaman 1

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi bitmiş fiiller şahıs zamirlerine göre çekime uğrarken bitmemiş fiillerin çekime uğramadıklarını, mastar halinde kaldıklarını ve yardımcı fiil ”olmak” fiili ile birlikte kullanıldıklarını görüyoruz.

Rusça Gelecek Zaman 2

Rusça Gelecek Zaman 3

Rusça Gelecek Zaman 4

Aşağıdaki tabloyu inceleyiniz. Bitmemiş fiillerin mastar halinde kaldıklarını ve yardımcı fiil olmak fiili ile nasıl kullanıldıklarını inceleyiniz. Yardımcı fiil olmak fiili şahıs zamirlerine göre çekime girerken diğer fiilin mastar halde kaldığına dikkat ediniz.

Yine aynı şekilde bitmiş fiillerde yardımcı fiil ”olmak” fiilinin kullanılmadığını ve bitmiş fiillerin şahıs zamirlerine göre çekime girdiklerine dikkat ediniz.

Rusça Gelecek Zaman 5

Rusça Gelecek Zaman 6

Rusça Gelecek Zaman 7

Rusça Gelecek Zaman 8

Son olarak hemen aşağıdaki tabloda verilen örnekleri dikkatlice okuyunuz. Bitmiş ve bitmemiş fiillerin gelecek zamanda nasıl kullanıldıklarını anlamaya çalışınız.

Rusça Gelecek Zaman 9

Bu dersin videolu halini isterseniz resmi Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.Verdiğimiz emeğe karşılık beğenilerinizi lütfen bizden esirgemeyin.

2 yorum yapılmış “Rusça Gelecek Zaman”

Bir cevap yazın