Rusça Dersler

rusça dersler

Güncelleme:


Rusça derslerimize devam ediyoruz. Rusça öğrenmeye yeni başlayanlar için basit konulardan başlayarak Rusça derslerimize giriş yapacağız ve ilerleyeceğiz. Rusça dersler serimizi dikkatlice takip ederseniz çok kısa sürede Rusça öğrendiğinize kendiniz bile şaşıracaksınız.

Konuya girmeden önce şu bilgiyi vermek isterim: Rusça yaklaşık dünyada 277 milyon insanın kullandığı çok konuşulan bir dildir. Rusça konuşulan ülkelerin başında; Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya gelir. Bunun yanında daha pek çok ülkede Rus dili konuşuluyor.

Rusça başlangıç dersi olarak hazırladığım bu sayfada Rus dili hakkında bir özet sunmak istedim. Mümkün olduğunca kafanızı karıştırmadan Rusça gramer ve giriş seviyesinde bilgilere yer vereceğim. Bu makalemi tamamen okuduğunuzda Rusça hakkında yeterli derecede bilgiye sahip olacaksınız.


Rusça Dersler:

Dersimize başlamadan önce daha önce yazdığım Rusça nasıl öğrenilir adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim. Rusça dersimize önce alfabe ve sonra sayılar ile devam edeceğiz. Şimdi Rus alfabesine giriş yapalım.

Rusça Alfabe:

Öncelikle Rus alfabesi ile ilgili daha önce yazdığım Rus alfabesi adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim. Rusça öğrenmek aslında anlatıldığı kadar zor değildir.

Öncelikle sizden kafanızın içindeki tüm sorunları bir tarafa bırakarak tamamen yazdığım bilgilere odaklanmanızı istiyorum. Okuduğunuz bilgiyi sağlıklı anlayabilmek için tamamen negatif düşünceleri kafanızın içinden çıkarın. Sadece şu ana gelin ve bu dersi dikkatlice okumaya devam edin.

Rus alfabesi, 33 harften oluşur. Bunlardan 10 tanesi sesli, 21 tanesi de sessiz harflerden oluşur. Ayrıca 2 tane vurgulama işaret bulunur. Hemen aşağıdaki tabloda Rus Alfabesini inceleyelim.

rus alfabesi tablosu

Rusça Sayılar:

Rusça rakamları öğrenmek için önce aşağıdaki Rusça Rakam Tablosunu inceleyelim. Ardından bazı rakamları sesli olarak dinleyerek sayıların nasıl söylendiğini duyalım. Her zaman söylediğim gibi duyarak öğrenmek çok önemlidir arkadaşlar.


Rusça Sayılar Tablosu (Rakamlar)


Özellikle Rusça 1 den 10 kadar sayıları aşağıdaki ses listesine ekledim. Bu rakamların nasıl söylendiğini lütfen dinleyelim. Sonra Rusça dersimize devam edeceğiz.

Rusça Renkler:

Dilerseniz şimdi Rusça renkleri öğrenmeye geçelim. Aşağıdaki oynatma listesinden Rusça renklerin söylenişi dinleyelim ve ardından yüksek sesle duyduğumuz sesi tekrar etmeye çalışalım. Arkadaşlar daha öncede belirttiğim gibi lütfen dinlediğimiz sesleri en az bir kez yüksek sesle tekrar edelim.

Rusça Yüzümüz:

Şimdide Rusça dilinde insan yüzündeki bölümleri tanıyalım. Örneğin kulak, göz, kaş, burun, saç, çene, yanak gibi kelimelerin Rus dilinde nasıl söylendiğini öğrenelim.

Rusça İsimlerin Cinsleri

Rus dilinde isimlerin 3 hali vardır. Bazı isimler eril cins, bazıları dişil cins ve bazılar ise tarafsız cins kategorisine girerler. Birazdan isimleri cinslerine göre ayırırken bunu nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Bu kurallarda istisnaların olduğunu hemen söylemek isterim. Yani kurala uymayan oldukça fazla kelime var. Bunları ancak ezberleyerek öğrenebilirsiniz. Kurala uyan isimlerde sıkıntı yaşanmaz ama zaman zaman bu kurallara uymayan kelimelerle karşılaşacaksınız.

Şimdi dilerseniz Rusça isimleri cinsine göre nasıl ayırıyoruz? Bu kurallar nelerdir? Bu sorulara yanıt verelim.

  1. Eril Cins İsimler (Мужской Род)
  2. Dişil Cins İsimler (Женский Род)
  3. Orta Cins isimler (Средний Род) veya Nötr Cins İsimler
  4. Çoğul İsimler

Yukarıdaki cinslere ek olarak birde bu isimlerin çoğul halleri vardır. Yani ismin hallerini 4 farklı kategoriye ayırabiliriz. Bu isimleri cinslerine göre nasıl belirliyoruz konumuza girelim. Rusça dilinde isimlerin cinsleri konusunu çok iyi anlamak gerekir çünkü tüm gramer bu konunun üzerinden gider.

Örneğin Rusça sıfatlar ve renkler bile ismin cinsine göre çekime uğrarlar. Biz Türk dilinde kırmızı renge sadece kırmızı derken Rus dilinde bu eril, dişil, orta ve çoğul olmak üzere 4 farklı şekilde söylenir.

Örneğin: Kırmızı kelimesinin isimlere göre çekimine bakalım. Kelimelerin üzerindeki tırnak işaretleri vurgunun nerede olduğunu gösteriyor.

  • кра’сный (eril)
  • кра’сная  (dişil)
  • кра’сное  (orta)
  • кра’сные (çoğul)

Ayrıca bu isimler padejlere göre de çekime uğrarlar. Ama bu konuyu ilerleyen derslerde öğreneceğiz. Rusça padejleri öğrenirken bu konuya tekrar döneceğiz. Fakat kafanızın içinde küçük bir yer etsin diye kırmızı sıfatının padejlere göre nasıl çekildiğini aşağıdaki tabloya bakarak görebilirsiniz. Bu tabloyu anlamaya çalışmayın sadece varyasyonlarını görün diye bu tabloyu paylaşıyorum.

sıfatların padejlere göre çekimi

Şimdi biz kaldığımız yerden yani ismin cinsleri konusuna tekrar dönelim. İlk olarak Rusça eril cins isimleri ve kurallarını öğreneceğiz. Türkçe dışında başka dillerde de isimlerin cinslerini görebiliriz.

Rusça eril cins isimler:

Genel kural olarak kelimelerin son harflerine bakarak söz konusu kelimenin cinsine karar veriyoruz. Ancak istisnalar olduğunu tekrar ediyorum. Son harflere bakarken yazım halindeki harfi esas alıyoruz. Çünkü bazen harfler yazıldığı gibi okunmaz böyle durumlarda o kelimenin nasıl yazıldığını bilmeliyiz.

  • Eğer kelimenin son harfi sessiz harf ise muhtemelen bu kelime erildir.
  • Eğer kelimenin sonu Й veya Ь harfleriyle bitiyor ise muhtemelen bu kelime erildir.

Rusça dişil cins isimler:

ğ

Rusça orta cins isimler:

o

Rusça isimlerin çoğul hali:

Rusça Zamanlar

eklenecek

Rusça Sıfatlar

eklenecek

Rusça Zamirler

eklenecek

Rusça Zarflar

eklenecek

Rusça Padejler

eklenecek

 

Verdiğimiz emeğe karşılık beğenilerinizi lütfen bizden esirgemeyin.


ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR

Yazar: Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.