Her Zaman Bir Çıkış Yolu Vardır

Однажды осел упал в колодец и стал громко вопить, призывая на помощь. На его крики прибежал хозяин ослика и развел руками – ведь вытащить ослика из колодца было невозможно. Тогда хозяин рассудил так: «Осел мой уже стар, и ему недолго осталось, а я все равно хотел купить нового молодого осла. Этот колодец уже совсем высох, и я уже давно хотел его засыпать и вырыть новый. Так почему бы сразу не убить двух зайцев

– засыплю ка я старый колодец, да и ослика заодно закопаю». Недолго думая, он пригласил своих соседей – все дружно взялись за лопаты и стали бросать землю в колодец. Осел сразу же понял, что к чему и начал громко вопить, но люди не обращали внимание на его вопли и молча продолжали бросать землю в колодец.

Однако, очень скоро ослик замолчал. Когда хозяин заглянул в колодец, он увидел следующую картину – каждый кусок земли, который падал на спину ослика, он стряхивал и приминал ногами. Через некоторое время, к всеобщему удивлению, ослик оказался наверху и выпрыгнул из колодца!

Возможно, в вашей жизни было много всяких неприятностей, и в будущем жизнь будет посылать вам все новые и новые. И всякий раз, когда на вас упадет очередной ком, помните, что вы можете стряхнуть его и именно благодаря этому кому, подняться немного выше. Таким образом, вы постепенно сможете выбраться из самого глубокого колодца.

Bir gün bir eşek derin bir kuyuya düştü ve yardım istemek için yüksek sesle bağırdı. Eşeğin çığlıklarını duyan sahibi hemen eşeğe ellerini uzattı ama onu oradan çıkarmak imkansızdı. Eşeğin sahibi şöyle bir karar aldı: «Benim eşek zaten çok yaşlı ve zaten çok yaşamayacak. Bende zaten yeni bir eşek almak istiyordum. Bu kuyuda zaten tamamen kuru ve artık kuyudan su çıkmıyor. Bu durumda nene bir taşla iki kuş vurmayayım?
– Hem eski kuyuyu toprakla doldurmuş olurum hemde yeni bir eşek alabilirim.»
Hiç düşünmeden komşularını çağırdı ve herkes ellerine yardım sever bir şekilde küreklerini alarak kuyuyu toprakla doldurmaya başladılar. Eşek orada birileri olduğunu hemen fark etti ve sesini duyurmak için yüksek sesle bağırdı. Ama insanlar eşeğin sesine aldırış etmeden kuyuya toprak atmaya devam ettiler.

Ancak kısa bir süre sonra eşeğin sesi kesildi. Sahibi kuyunun içine baktığında aşağıda şu manzarayı gördü. Eşeğin üzerine düşen her toprak parçasını eşek ayakları ile tekmeleyerek kuyunun zeminine atmıştı. Bir süre sonra herkesi hayrete düşürecek bir şekilde eşek kuyunun üstüne kısmına yaklaşmıştı ve oradan atlayarak kuyudan çıkmayı başardı.

Belkide hayatınızda çok fazla sıkıntılı dönemler olmuştur ve gelecek yaşamda size çok fazla yeni şeyler gösterecek. Her seferinde hatırlayın, biraz daha yükseğe tırmanmak için ne zaman üzerinize bir çığ parçası düşerse onu silkeleyin ve belkide onun sayesinde yeni bir çıkış yolu bulacaksınız.
Bu şekilde yavaş yavaş en derin kuyudan bile çıkabilirsiniz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.